بام های سبز

Green Roof -Green Wall - Vertigal Garden -Roof Garden - تامین لایه های زیرسازی بام سبز و دیوار سبز - ورقه های زهکش - دیمپل شیت - ژئو ممبرین - درین -  ژئوتکستایل

عایق رطویتی مایع بام - ایزولاسیون - ضد آب کننده نانو چوب و سیمان - تجهیزات آبیاری اتوماتیک هانتر

تجهیزات دکینگ جک های مخصوص کف کاذب   وود پلاس - آبنما -  آبشار - آلاچیق - باربیکیو   سایبان چادری - صخره مصنوعی - مجسمه

Home arrow آرشیو arrow اطلاعات تخصصی arrow بام سبز چیست؟
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
بام سبز چیست؟ چاپ ارسال به دوست

 

بام سبز به سطحی از بام ساختمان اطلاق می شود که  با خاک و پوشش گیاهی طبیعی فرش شده باشد. در عمل پوشش گیاهی سطح بام سطحی را که از زمین اشغال کرده در بالای طبقات مجددا به طبیعت برمی گرداند...این موضوع شهر را به یک فضای سبز بزرگ تبدیل کرده از معضلات گرمای شدید شهری در تابستان و پدیده وارونگی در زمستان و آلودگی هوا می کاهد.

در شکل زیر نمونه هایی از بام سبز را مشاهده می کنید

اما ببینیم چگونه می توان فضای سبز بر روی بام ایجاد کرد؟

از آنجا که فضای سبز را بر روی بام بوجود می آوریم دقت به چند نکته الزامی است:

1- چه مقدار مجازیم وزن بر روی بام بگذاریم؟ 

2- چگونه آب را مدیریت کنیم و از انباشته شدن آن روی بام جلوگیری کنیم؟

 3- چگونه از نفوذ ریشه گیاهان به بام ممانعت کنیم؟

 4- چه  نوع خاکی باید استفاده کنیم؟

پاسخ به سوالات:

 1- وزن قابل تحمل برای سقف یک ساختمان از محاسبه بار زنده و مرده و بار برف توسط مهندس سازنده ساختمان بدست می آید. بار برف را 150 کیلو بر متر مربع در نظر می گیرند و به همین میزان برای بار زنده در نظر میگیرند. منظور از بار زنده بارهای غیر ثابت مثل وزن اهراد یا اشیایی که بر روی بام می آیند ولی همیشگی نیستند. وزن مصالح که سقف از آنها ساخته شده را هم به این بار اضافه کرده و با ضرب در یک ضریب ایمنی(معمولا 1.5 تا 2) در نظر میگیرند. بر همین اساس برای ساخت فضای سبز روی پشت باهی که از قبل برای بار فضای سبز طراحی نشده، بار مناسب را بین 80 تا 120 کیلوگرم بر متر مربع در نظر می گیرند. در مورد ساختمانی که از قبل طراحی می شود تا بر روی بام آن گیاهکاری شود تکلبف روشن است.

images/stories/Greenroof drain 3.jpg

  2- برای اینکه آب راحت و سریع و بدون مانع تخلیه شود باید زیر سطوجی که خاک هست یک سطح زهکشی بصورت یک فضای خالی یکپارچه وحود داشته باشد. این فضای خالی توسط زهکش هایی انجام می شود که ضخامت های مختلفی دارند و با توجه به طرح فضای سبز و فضای مورد نیاز جهت زهکشی از زهکش مناسب استفاده می شود. در عکس زیر می توانید چند نمونه از زهکشهای موجود را مشاهده کنید.

images/stories/Greenroof drain 6.jpg

  3- برای جلوگیری از نفوذ ریشه ورقه ای نفوذ ناپذیر از جنس پلی اتیلن سخت زیر خاک قرار می دهند که ریشه ها تمایلی به نفوذ در آن نشان نمی دهند. همچنین برای اینکه خاک توسط آب شسته نشود از یک لایه نمد یا الیاف پلی استر یا پلی آمید استفاده می شود که زیر خاک و روی لایه ضد نفوذ ریشه گسترده می شود. در زیر عکس "لایه ضد نفوذ ریشه" را در سمت راست و لایه "فیلتر خاک" را در چپ تصویر مشاهده کنید.

images/stories/Greenroof drain 8.jpg

برای ذخیره آب مورد نیاز گیاه نیز از زهکشهایی که لیوانهای کوچک ذخیره آب دارند استفاده می شود. عکس زیر نمونه ای از این لایه های ذخیره کننده آب را به شما نشان می دهد.

images/stories/Greenroof drain 7.jpg

 4- خاک مورد نیاز باید چند عامل را همزمان داشته باشد: 1- سبک باشد  2- آب را راحت از میان اجزائ خود عبور دهد  3- قابلیت جذب و نگهداری مفداری از آب را داشته باشد  4- از تخلخل هوایی خوبی برخوردار باشد.

شکل کلی لایه ها و ترکیب کلی قرار گیری آنها را در شکل زیر ببینید.

images/stories/Greenroof drain 2.jpg

همچنین برای دریافت کاتالوگ  بام سبز بر روی لینک زیر کلیک فرمایید. 

کاتالوگ بام سبز

قصد دارید سفارش دهید؟  اینجا را کلیک کنید.

 

  • default color
  • red color
  • orange color
  • cyan color
  • بالای صفحه